Pages Menu
 

Categories Menu
Strony internetowe a promocja działalności. Projektowanie stron internetowych. Gdzie zlecić najlepsze strony www w Gdańsku
Nie jest chyba zaskoczeniem, że lwia część promocji firmy odbywa się za pośrednictwem Internetu.
Czy warto być i reklamować się w social mediach? Agencje interaktywne facebook - skuteczna kampania reklamowa
Nawet najlepszy jakościowo produkt, czy to będzie pasta do zębów, niwelująca skutki chorób przyzębia, czy świetna
Co warto wiedzieć o informatyce?
Informatyka, to dziedzina, która znajduje coraz szersze zastosowanie w życiu codziennym. Czym zajmuje się informatyka? Ma ona bardzo szerokie spektrum działania. Z definicji encyklopedycznej
Sprzedaż w internecie - czego potrzebujemy? Program do sklepu internetowego, pozycjonowanie stron Wałbrzych
Z roku na rok przybywa osób, które robią zakupy za pomocą Internetu. Raporty firm badawczych wskazują jasno,
Dane komputera.
Każda osoba korzystająca z komputera posiadającego dostęp do internetu, powinna pamiętać, że nigdy nie jest anonimowa i każdy jej krok w sieci może zostać sprawdzony. Powinniśmy mieć świadomość, że nasza
Witryny internetowe i ich optymalizacja. Tworzenie stron internetowych w Gdańsku, pozycjonowanie stron Nowy Sącz
Nie ma znaczenia, czy jesteś artystą czy też przedsiębiorcą prowadzącym własną firmę. Strona internetowa
Otwarte i zamknięte kody źródłowe - co się bardziej opłaca w przypadku stron www? Systemy cms - tworzenie stron internetowych Białystok, Sanok
Tak zwane systemy CMS oznaczają specjalistyczne mechanizmy do zarządzania

Posted by on maj 18, 2022 in Inne |

Żywienie koni – jakie siano wybrać, granulowane, czy zwykłe?

Żywienie koni – jakie siano wybrać, granulowane, czy zwykłe?

Aby koń był zdrowy i miał ochotę dla nas pracować, musimy odpowiednio go karmić, czyli dostarczać mu wszystkim niezbędnych dla jego organizmu elementów odżywczych. Głównym posiłkiem, ale nie jedynym, jest siano. Może ono być w postaci źdźbeł suchej trawy ze świeżo skoszonej łąki lub wyselekcjonowane siano granulowane. Obydwa rodzaje tego dania można stosować wymiennie.

Siano granulowane – zamiennik suchej trawy – kiedy i jak podawać?

Trawokulki wprowadzamy, gdy kończy się zapas zwykłego siana lub jest ono wątpliwej jakości. Najczęściej wykorzystuje się granulowane siano w okresie jesiennozimowym i wczesnowiosennym. Sprawdza się ono także w żywieniu konia, który ma problem z przeżuwaniem, jest osłabiony, chory, ma ubytki w uzębieniu lub nie ma ich już wcale. Granulat jest również świetną alternatywą dla koni podatnych na alergie wziewne. To schorzenie przeważnie pojawia się, gdy wierzchowce dostają zwykłe siano pełne kurzu i pyłu, który gromadzi się w suchych źdźbłach trawy podczas nieprawidłowego jej przechowywania.

Siano granulowane dzielimy na porcje i podajemy je zawsze świeżo namoczone. Moczy je w czystej i ciepłej wodzie i dopiero w takim wydaniu je podajemy ulubieńcowi. Przeważnie stosuje się proporcje 2-3 litry wody na 1 kg pelletu. Moczenie powinno trwać zaledwie 15 – 20 minut. Wierzchowce, które nigdy wcześniej nie jadły takiej paszy, mogą stronić od niej, dlatego warto zwierzę zachęcić poprzez dodanie do masy ziaren owsa. Dodatek ziarna polepszeniem smak posiłku i sprzyja wolniejszemu jedzeniu. Koń jedzący powoli, szybciej czuje sytość niż ten, który zjada łapczywie.

Kolejność podawania strawy dla konia – co pierwsze: siano, czy ziarno?

Pierwsze, co podajemy koniowi do jedzenia, to siano i jest ono nazywane paszą objętościową. Dzięki temu żołądek zaczyna produkować kwas żołądkowy powoli, a wyprodukowana ślina podczas przeżuwania wytwarza enzymy, które wspomagają trawienie. Zamiast siana tradycyjnego, można podać siano w granulkach. Paszę treściwą (ziarno i inne pokarmy dla koni) podajemy jako drugie danie. Jeżeli zmienimy kolejność, zaszkodzimy naszemu wierzchowcowi.

Przy podaniu zwierzęciu do jedzenia jako pierwsze danie owsa, a nie siana, u konia może wystąpić zaburzenie trawienia oraz może to mieć wpływ na wytworzenie się w żołądku kopytnego nadżerek i wrzodów. Może także być przyczyną ochwatu w ostrej postaci. Dzieje się tak, gdyż żołądek nie został wstępnie przygotowany przez spożycie siana do trawienia ziarna. Z tego powodu żołądek trawi tylko część ziarna i przepycha go dalej. W jelicie cienkim również znaczna część owsa pozostaje niestrawiona i przechodzi do jelita grubego, gdzie ziarno zaczyna fermentować, doprowadzając do wzdęć i ochwatu.

Jak przechowywać trawokulki i jak długo są pełnowartościowe?

Przechowywanie siana w formie pelletu jest bardzo proste. Sprasowane siano pakowane jest w worki foliowe, które można łatwo unieść i przenieść. Dzięki mocnej strukturze worka granulat zabezpieczony jest przed zawilgoceniem i butwieniem. Granulat można łatwo z worka przesypać do koryta. W razie rozsypania się suchego granulatu na podłogę można go łatwo pozbierać lub zamieść. Dzięki temu stajnia jest zawsze czysta nawet w czasie przygotowywania paszy, jak i podczas karmienia koni.

Sprasowane siano w formie granulek (pelletu) zajmuje znacznie mniej miejsca w stajennej spiżarni niż sucha trawa luzem czy w siatce, beli lub kostce. Trawokulki zachowują swój pierwotny skład odżywczy przez cały rok, dlatego można granulatem konie przez wszystkie 12 miesięcy, licząc od daty produkcji na opakowaniu. Sucha trawa niesprasowana zawiera natomiast z każdym miesiącem składowania coraz mniej związków pokarmowych. Tradycyjne siano traci swój skład odżywczy znacznie szybciej, dlatego pod koniec zimy jest ono już mało wartościowe i tutaj z pomocą przychodzi siano w granulkach.